Ak vás toto nezaujíma, škodíte sami sebe

Odoberajte zadarmo emailom návody a rady, ako tvoriť a prevádzkovať webstránky, ktoré vám budú spoľahlivo prinášať nových zákazníkov a zarábať peniaze. Pridajte sa k viac ako 1500 odberateľom!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Väčšina živnostníkov a podnikateľov hovorí, že toto sú detaily, ktoré ich nezaujímajú. Ale neuvedomujú si, ako si tým škodia.

Tento článok je určený pre vás, ak ste živnostník alebo malý podnikateľ a nepracujete priamo v oblasti internetu a informačných technológií.

Nenarobte si zbytočné problémy a výdavky

Keď zistíte, aká je téma tohto článku, pravdepodobne si poviete, že vás to nezaujíma.

Ale pozor!

Práve preto si môžete nevedome narobiť problémy a výdavky.

Odporúčam vám, aby ste prekonali počiatočný odpor a predsa len si tento článok prečítali. Pomôže vám to ušetriť peniaze, čas a vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám.

O čo ide

Ak ma sledujete pravidelne, asi viete, že sa živím tvorením webstránok a eshopov pre živnostníkov a firmy.

Na základe skúseností z tejto činnosti som sa rozhodol napísať tento článok. Možno ním nahnevám niektorých “konkurentov”, ale inak to nejde.

Tieto informácie by sa mali dostať medzi mezi živnostníkov a podnikateľov, ako ste vy, aby ste vedeli, na čo si musíte dať pozor, keď sa chystáte spolupracovať s niekým, ako som ja.

Keď sa rozprávam so záujemcami, ktorí si chcú dať u mňa vytvoriť webstránku alebo internetový obchod, snažím sa im aspoň jednou vetou vysvetliť, ako to budem robiť.

Konkrétne aké technológie použijem na vytvorenie ich webstránky alebo eshopu.

Ale väčšinou sa pri navodení tejto témy stretnem s jedinou reakciou: “To sú detaily, ktoré ma nezaujímajú. Tomu aj tak nerozumiem, takže mi o tom nemusíte hovoriť.”

Úplne to chápem.

Keď sa idem dať ostrihať, tiež sa kaderníčky nepýtam, aký typ nožníc a strojčeka bude používať.

Keď si idem kúpiť chlieb, tiež nezisťujem, akou technológiou ho upiekli.

Ale to sú situácie, ktoré nemajú žiadny významný presah do budúcnosti.

Ak dnes nebudem spokojný s holičkou alebo kaderníčkou, nabudúce pôjdem k inej. Žiadny problém.

Ak mi nebude chutiť chlieb, ktorý som si kúpil dnes, zajtra si kúpim iný. Žiadny problém.

Ak si ale dáte urobiť webstránku alebo internetový obchod s použitím nesprávnej technológie, v budúcnosti budete mať problémy. Ich vyriešenie vás bude stáť nemalé peniaze, čas a nervy.

Ak si podľa informácií, ktoré nájdete v nasledujúcej časti tohto článku, hneď na začiatku preveríte, akou technológiou bude vaša webstránka alebo eshop vytvorená, budete mať istotu, že sa v budúcnosti vyhnete zbytočným komplikáciám a prehnaným výdavkom.

V čom je problém

Existuje viacero možných spôsobov, ako vytvoriť webstránku alebo internetový obchod.

V princípe ale ide o dve hlavné možnosti, medzi ktorými treba vedieť rozlišovať:

 1. S použitím štandardnej, bežne používanej, otvorenej technológie, ktorú používa drvivá väčšina sveta.
 2. S použitím nejakej inej, privátnej, uzavretej technológie, ktorú používa málokto. V najhoršom prípade iba jedna konkrétna firma.

Ako už asi tušíte, vaša webstránka alebo eshop by mala byť vytvorená technológiou číslo 1.

Ak si ju necháte vytvoriť niekomu, kto používa technológiu číslo 2, koledujete si o problémy a zbytočné výdavky navyše.

Prečo je technológia č. 1 dobrá

Ak si dáte vytvoriť webstránku alebo internetový obchod niekomu, kto používa štandardnú, otvorenú technológiu, ktorú, ako som napísal vyššie, používa doslova drvivá väčšina sveta, získate napríklad tieto výhody:

 1. Pôjde o spoľahlivú, rokmi a miliónmi používateľov po celom svete preverenú technológiu.
 2. Pôjde o technológiu, ktorá sa neustále vyvíja, aktualizuje a zlepšuje.
 3. Pôjde o technológiu, ktorá má masívnu celosvetovú podporu a pre ktorú existuje obrovský počet rozšírení a doplnkov, ktoré obohacujú jej funkcionalitu nesmiernym množstvom možností.

Ale hlavnou výhodou je, že pôjde o technológiu, pre ktorú existuje dostatočne veľké množstvo odborníkov, na ktorých sa môžete obrátiť, ak to budete potrebovať.

Čo ak nebudete spokojní s tým, kto vám webstránku alebo eshop vytvoril?

Čo ak budete potrebovať vykonať na stránke alebo eshope nejaké zmeny v budúcnosti a pôvodný odborník už nebude k dispozícii?

Žiadny veľký problém.

Nájdete si iného odborníka alebo firmu, ktorý pracuje s touto technológiou. Keďže ide o štandardnú a bežne používanú technológiu, nájsť si niekoho nebude veľký problém.

Prečo je technológia č. 2 zlá

Ak si dáte vytvoriť webstránku alebo eshop niekomu, kto používa málo rozšírenú technológiu, alebo v najhoršom prípade privátnu technológiu, ktorú používa iba jedna konkrétna firma, dostanete sa do pasce.

Z tejto pasce neexistuje žiadny jednoduchý a lacný únik.

Čo ak budete s vašou webstránkou alebo eshopom nespokojní?

Čo ak budete nespokojní s prácou a prístupom konkrétneho človeka alebo firmy, ktorý vám urobil webstránku touto nevhodnou technológiou?

Budete mať veľký problém nájsť niekoho, kto vám vašu stránku opraví, zmení alebo prerobí.

A to len preto, lebo je vytvorená technológiu, na ktorú existuje len málo ďalších odborníkov. V najhoršom prípade na ňu neexistujú žiadni ďalší oborníci.

Ak pôjde vyslovene o technológiu, ktorú používa iba jedna konkrétna firma, nebudete mať žiadnu šancu preniesť vašu stránku alebo eshop k inej firme. Nikto iný, kto by túto technológiu používal, totiž neexistuje.

Ak sa takejto firmy budete chcieť zbaviť, budete si musieť dať vytvoriť webstránku alebo eshop niekomu inému úplne nanovo.

S tým sú spojené ďalšie technické komplikácie, ktoré si pravdepodobne ani neuvedomujete, ak nie ste odborníkom v tejto oblasti.

V každom prípade to ale pre vás budú výdavky a problémy navyše, ktorým ste sa mohli vyhnúť hneď na začiatku.

Konkrétne ktoré sú tie dobré a zlé technológie

Teraz sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu. Ktoré konkrétne technológie sú tie “dobré” a ktoré tie “zlé”.

To dobré si nechám na záver a najskôr sa budem venovať tomu, čo je pre vás zlé.

Ako som napísal v predchádzajúcich odstavcoch, zlé sú všetky riešenia, ktoré nie sú bežné, nie sú veľmi rozšírené a preto na ne existuje len málo odborníkov.

Úplne najhoršie sú také riešenia, ktoré sú privátnou technológiou jednej firmy a nikto iný s nimi nepracuje.

Ak vám napríklad niekto povie, že robí webstránky vo svojom vlastnom redakčnom systéme, ktorý si sám vytvoril, dajte si obzvlášť veľký pozor. Ak budete nespokojní, bude veľmi komplikované ho vymeniť.

S takýmito riešeniami ste navždy viazaní na malé množstvo a v najhoršom prípade iba na jediného konkrétneho odborníka alebo firmu.

Ktorá technológia je pre vás najlepšia

Teraz k tomu, aká technológia je pre vás najlepšia

Keď hovoríme o vytvorení webstránky, existuje jedna výnimočne dobrá a správna technológia. Volá sa WordPress.

WordPress je softvér, ktorý patrí do kategórie takzvaných systémov pre správu obsahu (content management system, CMS). Niekedy sa tomuto druhu softvéru hovorí aj redakčný systém.

Je to s veľkým predstihom najpoužívanejší a najbežnejší systém na tvorbu webstránok na celom svete.

Medzi všetkými systémami na správu obsahu má podiel okolo 60 %.

Jeho náskok pred druhým v poradí je obrovský – až desaťnásobný.

Druhý v poradí, Joomla, má desaťnásobne menší podiel, iba okolo 6 %.

Tretí v poradí, Drupal, má podiel 5 %.

Zvyšné percentá sa delia medzi množstvo ďalších málo používaných systémov.

Trhový podiel CMS

Z uvedených čísel jednoznačne vidíte, že WordPress je bezkonkurenčne najpoužívanejšia technológia na tvorbu webstránok.

To zároveň znamená, že na túto technológiu existuje najviac odborníkov a firiem, ktorí s ňou pracujú.

Preto vám odporúčam, ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť zbytočným problémom a výdavkom, o ktorých som písal vyššie, dajte si vytvoriť webstránku niekomu, kto používa WordPress.

(Ja sám na tvorbu webstránok pre mojich klientov tiež používam WordPress.)

Takže keď sa opýtate toho, kto vám bude tvoriť webstránku, akú technológiu používa, najlepšia odpoveď, ktorú chcete počuť, je “WordPress”.

Iné dobré, ale nie najlepšie technológie

Okrem WordPressu existujú ešte dva už vyššie spomenuté systémy na správu obsahu, ktoré sú tiež po technickej stránke dobré a nechcem ich úplne zavrhnúť. Ale ani zďaleka nie sú tak veľmi rozšírené. Sú nimi Joomla a Drupal.

Práve preto, že oproti WordPressu sú len málo rozšírené, budete mať väčší problém zohnať na ne odborníkov. Ak sa vám to aj podarí, pravdepodobne budú drahší.

S obidvomi som v minulosti pracoval aj ja, ale nakoniec som ich definitívne vymenil za WordPress. V porovnaní s Joomlou a Drupalom je WordPress jednoducho lepší takmer vo všetkom.

Najlepšia technológia pre eshop (internetový obchod)

Všetko, čo som napísal o tvorbe webstránok platí aj pre tvorbu eshopu.

Ak si vyhľadáte, aká technológia je najpoužívanejšia pre vytvorenie eshopu, zistíte, že je to opäť WordPress. Konkrétne WordPress s rozšírením pre vytvorenie internetového obchodu WooCommerce.

Existujú aj iné dosť rozšírené technológie na tvorbu eshopov. Často sa používa napríklad Magento. Jeho hlavná nevýhoda je ale v tom, že je to iba eshop. To znamená, že neposkytuje žiadnu inú funkcionalitu.

Naproti tomu WordPress s rozšírením WooCommerce poskytuje funkcie internetového obchodu a zároveň aj všetky funkcie na tvorbu webstránok, ktoré obsahuje samotný WordPress.

WordPress s rozšírením WooCommerce vám dáva kombináciu plnohodnotnej webstránky a plnohodnotného eshopu.

Ďalšia výhoda je, že ak si teraz dáte vytvoriť webstránku bez eshopu vo WordPresse, v budúcnosti si k nej kedykoľvek môžete pridať aj eshop.

Jednoducho si k WordPressu necháte pridať rozšírenie WooCommerce a budete mať webstránku s eshopom.

Záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, prečo nevedome škodíte sami sebe, ak vás nezaujíma, akou technológiou bude vytvorená vaša webstránka alebo eshop.

Ak si neoveríte, akým spôsobom bude vaša webstránka alebo internetový obchod vytvorená, jej zmeny vás v budúcnosti môžu stáť veľa peňazí a problémov.

Nevhodné sú všetky technológie, ktoré sú málo rozšírené, uzavreté alebo súkromné.

Budete navždy viazaní na toho, kto vám stránku vytvoril. Ak s ním nebudete spokojní alebo už v budúcnosti nebude k dispozícii, ťažko budete zháňať iného odborníka na takúto málo rozšírenú technológiu.

Vhodné technológie sú také, ktoré sú bežné a používané miliónmi ľudí na celom svete.

Takouto vhodnou technológiou na tvorbu webstránok je WordPress a na tvorbu eshopu WordPress a WooCommerce.

Žiadna iná technológia ne je ani zďaleka taká rozšírená.

Vďaka tomu, že WordPress je taký populárny, nebudete mať problém zohnať naň odborníka, ak ho budete potrebovať.

Nebudete navždy viazaní len na jedného konkrétneho človeka alebo firmu, ktorý vám vytvorí webstránku alebo internetový obchod.

Ak bude treba, nájdete si niekoho iného a bez väčších problémov prejdete k nemu.

Moja rada pre vás na úplný záver:

Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť zbytočným problémom a výdavkom, zaujímajte sa o to, akou technológiou bude vytvorená vaša webstránka alebo eshop.

Nájdite si niekoho, kto robí webstránky vo WordPresse.

Ak budete mať eshop, nájdite si niekoho, kto robí eshopy vo WordPresse a WooCommerce.

Odoberajte zadarmo emailom návody a rady, ako tvoriť a prevádzkovať webstránky, ktoré vám budú spoľahlivo prinášať nových zákazníkov a zarábať peniaze. Pridajte sa k viac ako 1500 odberateľom!
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Tento článok má 10 komentárov

 1. Vdaka za clanok…jasne a zrozumitelne informacie aj pre laikov.

 2. …tak toto som nevedela…velka vdaka….mama stastie ze „Vas mam“..prijemny den Vam prajem!

 3. Dobrý večer pán Varhaník,ďakujem za veľmi zaujímavé informácie…každý Váš článok je pre mňa poradcom a vždy tam nájdem nejednu skvelú informáciu,ktorú môžem využiť v práci…veľká vďaka…príjemný zvyšok večera Vám prajem, Iveta

 4. Dobrý deň pán Varhaník , ďakujem za informácie ktoré sú výstižné , zrozumiteľné a poučné …… prajem pekný zvyšok dňa. , Angie

  1. Dobrý deň, Angie. Ďakujem za Váš komentár a prajem aj Vám pekný zvyšok dňa.

 5. Pán Varhaník znova ste nesklamal, jasné a zrozumiteľné aj pre laikov. Teším sa na každý Váš článok, ktorý mi pri mojom podnikaní veľakrát pomohol. Pekný deň a srdečná vďaka Hana

Pridaj komentár

Tieto webové stránky nedávno prešli na nový lepší systém.

Heslá zo starého systému do nového nie je možné preniesť.

Preto je potrebné, aby si používatelia, ktorí sa zaregistrovali ešte na starom systéme, vytvorili nové heslo.

Ďakujeme za pochopenie.